Greater Lincolnshire

In full: How Lincolnshire voted in the 2019 local election

Councils across Lincolnshire have now declared the winners and losers in this year’s local elections.

Across Greater Lincolnshire the Conservatives held their the lead with a total of 178 councillors – however, a number of authorities saw the party lose one or two, while Independent candidates took a leap forward in numbers.

Elsewhere, there were 59 Labour, 44 independent, 18 Lib Deb and Lincolnshire Independent and one UKIP councillor.

The tally of councillors across Greater Lincolnshire. (Does not include ELDC which will count its votes later today)

East Lindsey District Council is yet to count its votes.

A total of 19 seats across 15 wards in the county went uncontested.

They included 17 won by Conservatives and the other two seats taken by Labour and an Independent councillor.

Below is a detailed list of results announced so far, by district and ward so you can see how the candidate you voted for did.

Scroll down to find your ward, or press Ctrl + F and search for it.

CITY OF LINCOLN – Labour hold

  • Abbey Ward – One seat, turnout 28.27%
    • Conservative – Adam Clegg – 260
    • Green – Edward Francis – 214
    • Labour – Jane Loffhagen – 679
    • Liberal Democrat – Clare Smalley – 478
  • Birchwood – One seat, turnout unavailable
    • Liberal Democrat – Matthew Brooks – 81
    • Conservative – David Clarkson – 618
    • Green – Seth Goddard – 154
    • Labour – Rosanne Kirk – 771
  • Boultham – One seat, turnout unavailable
    • Labour – Liz Bushell – 599
    • Liberal Democrat – Kian Hearnshaw – 108
    • Conservative – Sharon Longhorn – 380
    • Green – Simon Took – 176
  • Carholme – One seat, turnout unavailable
    • Liberal Democrat – Oliver Craven – 609
    • Labour – Neil Murray – 825
    • Conservative – Alexander Newman-Taylor – 198
    • Independent – Charles Shaw – 86
    • Green. – Nicola Watson – 177
  • Castle – One seat, turnout unavailable
    • Green – Lynne Allison – 259
    • Liberal Democrat – James Brown – 117
    • Labour – Rebecca Longbottom – 752
    • Conservative – Oliver Peeke – 390
  • Glebe – One seat, turnout unavailable
    • Liberal Democrat – William Francis – 119
    • Labour – Jackie Kirk – 640
    • Green – Fiona McKenna – 232
    • Conservative – Mark Storer – 480
  • Hartsholme – One seat, turnout unavailable
    • Labour – Biff Bean – 965
    • Conservative – Sophie Bennett – 713
    • Liberal Democrat – Stephen Chapman – 93
    • Green – John Radford – 268
  • Minster – One seat, turnout unavailable
    • Conservative – Jake Monteiro – 633
    • Liberal Democrat – Nicole Pouncey – 158
    • Labour – Naomi Tweddle – 745
    • Green – Valerie Wilkinson – 202
  • Moorland – One seat, turnout unavailable
    • Labour – Bob Bushell – 638
    • Conservative – Matthew Fido – 505
    • Green – Christopher Padley – 170
    • Liberal Democrat – Ross Pepper – 91
  • Park – One seat, turnout unavailable
    • Labour – Sue Burke – 669
    • Conservative – Richard Butroid – 222
    • Liberal Democrat – Natasha Chapman – 112
    • Green – Sally Horscroft – 210
  • Witham – One seat, turnout unavailable
    • Conservative – Thomas Dyer – 1031
    • Liberal Democrat – Oliver Hemming – 108
    • Green – Michele Served – 202
    • Labour – Calum Watt – 522

NORTH KESTEVEN DISTRICT COUNCIL – No overall control

  • Ashby de la Launde and Cranwell – Two seats, turnout 33.79%
    • Lincolnshire Independents – Jim Clarke – 747
    • Independent – Steve Clegg – 934
    • Conservative – Amanda Redsell – 385
  • Bassingham and Brant Broughton – Two seats, turnout 36.56%
    • Lincolnshire Independent – Mary Green – 783
    • Lincolnshire Independent – Chris Spray -772
    • Conservative – Sue Howe – 586
    • Conservative – Pat Woodman – 626
  • Billinghay, Martin and North Kyme (uncontested)
    • Conservative – Gill Ogden
  • Bracebridge Heath and Waddington East – Three seats, turnout 28.91%
    • Labour – Funmi Adeyemi – 485
    • Conservative – Peter Burley – 940
    • Conservative – Lindsey Cawrey – 916
    • Conservative – Mike Gallagher – 901
    • Lincolnshire Independent – John Kilcoyne – 876
    • Lincolnshire Independent – Jordan Moran – 985
  • Branston – Two seats, turnout 35.81%
    • Conservative – Ray Cucksey – 641
    • Conservative – Denise Penistan – 358
    • Lincolnshire Independent – Peter Lundgren – 903
    • Lincolnshire Independent – Greg Tebb – 603
  • Cliff Villages – Two seats, turnout 41.12%
    • Conservative – Lucille Hagues – 1,089
    • Lincolnshire Independent – Kay Johnson – 493
    • Lincolnshire Independent – Marianne Overton -1,467
  • Eagle, Swinderby and Witham St Hughs – Two seats, turnout 26.11%
    • Conservative – Sally Appleby – 568
    • Conservative – Peter Rothwell – 525
    • Lincolnshire Independent – Peter Overton – 703
  • Heckington Rural – Two seats, turnout 32.67&
    • Conservative – Stewart Ogden – 833
    • Conservative – Sally Tarry – 914
    • Lincolnshire Independent – Michael Overton – 570
  • Heighington and Washingborough – Three seats, turnout 34.46%
    • Conservative – Ian Carrington – 886
    • Conservative – Carola Goodwin – 731
    • Conservative – Dean Harlow – 580
    • Lincolnshire Independent – Glenn Tinsley – 1259
  • Kirkby la Thorpe and South Kyme – One seat, turnout 38.52%
    • Independent – Robert Greetham – 126
    • Lincolnshire Independent – Mervyn Head – 634
  • Leasingham and Rauceby (uncontested)
    • Conservative – Susan Waring
  • Metheringham – Two seats, turnout 32.94%
    • Lincolnshire Independent – Nick Byatt – 814
    • Lincolnshire Independent – Laura Pearson – 807
    • Conservative – Mike Clarke – 489
    • Conservative – John Money – 544
  • North Hykeham Forum – One seat, turnout 29.37%
    • Independent – Kay Gilliland – 296
    • Conservative – Paul Johnson – 226
  • North Hykeham Memorial – One seat, turnout 23.95%
    • Lincolnshire Independent – Nikki Dillon – 417
    • Conservative – Gary Edwards – 208
  • North Hykeham Mill – Two seats, 19.96%
    • Conservative – Susannah Barker-Milan – 478
    • Conservative – Stephen Roe – 561
    • Liberal Democrat – Corinne Byron – 332
  • North Hykeham Moor – One seat
    • Liberal Democrat – George Tipler – 175
    • Conservative – Pam Whittaker – 308
  • North Hykeham Witham (uncontested)
    • Conservative – Ross Little
  • Osbournby – One seat, turnout 40.23%
    • Conservative – Andrew Hagues – 312
    • Lincolnshire Independent – Russell Jackson – 471
  • Ruskington – Two seats, turnout 30.92%
    • Conservative – Terry Boston – 654
    • Conservative – Richard Wright – 695
    • Lincolnshire Independent – Tracy Giannasi – 643
    • Lincolnshire Independent – Tom Head – 495
  • Skellingthorpe – Two seats, turnout 35.10%
    • Independent – Christopher Goldson – 757
    • Independent – Robert Walshaw – 306
    • Conservative – Jennifer Gordon – 229
    • Lincolnshire Independent – Richard Johnston – 332
    • Liberal Democrat – Tony Richardson – 104
  • Sleaford Castle – One seat, turnout 25.83%
    • Labour – Linda Edwards-Shea – 172
    • Conservative – Steve Fields – 172
    • Lincolnshire Independent – Cara Sandy – 194
  • Sleaford Holdingham – One seat, turnout 23.57%
    • Independent – Ken Fernandes – 114
    • Labour – Linda Lowndes – 89
    • Lincolnshire Independent – Robert Oates – 253
    • Conservative – Stephen Shanahan-Kluth – 103
  • Sleaford Navigation – One seat, turnout 29.68%
    • Conservative – Dan Gray – 181
    • Labour – Tarek Hayat -126
    • Independent – David Suiter – 274
  • Sleaford Quarrington and Mareham – Three seats, turnout 36.99%
    • Independent – Bozena Allan – 827
    • Conservative – Tim Conning – 581
    • Conservative – Mike Kent – 640
    • Conservative – Melody Shanahan-Kluth – 614
    • Labour – Paul Edwards-Shea – 447
  • Sleaford Westholme – One seat, turnout 24.41%
    • Independent – Anthony Brand – 239
    • Independent – Heather Lorimer – 204
  • Waddington West – One seat, turnout 27.18%
    • Labour – Matt Newman – 183
    • Conservative – Lance Pennell – 333

WEST LINDSEY DISTRICT COUNCIL – Conservatives hold

  • Bardney Ward – One seat, turnout 35%
    • Conservative – Ian Fleetwood – 479
    • Independent – Charles Shaw – 92
    • Independent – Robert Webb – 154
  • Caistor and Yarborough – Two seats, turnout 33.3%
    • Labour – Nancy Barr – 358
    • Conservative – Owen Bierley – 904
    • Conservative – Angela Lawrence – 934
    • Labour – Andrea Clarke – 354
  • Cherry Willingham – Three seats, turnout 31.86%
    • UKIP – Trevor Bridgwood – 433
    • Lincolnshire Independents – Chris Darcel – 1154
    • Lincolnshire Independents – Sharon Hill – 979
    • Conservative – Thomas Longley – 592
    • Conservative – Maureen Palmer – 570
    • Conservative – Anne Welburn – 690
  • Dunholme and Welton – Three seats, turnout 31.9%
    • Conservative – Steve England – 865
    • Conservative – Caralyne Grimble – 718
    • Conservative – Malcolm Parish – 656
    • Independent – Diana Rodgers – 1,180
    • Independent – Anjum Sawhney – 499
    • Liberal Democrat – Paul Swift – 707
  • Gainsborough East – Three seats, turnout 15.79%
    • Labour – Patrick Bond – 144
    • Labour – Angelene Wright – 152
    • Labour – Mark Harper – 130
    • Liberal Democrat – Richard Craig – 246
    • Liberal Democrat – Paul Dobbie – 268
    • Liberal Democrat – Kristan Jorge – 188
    • Independent – Tim Davies – 290
    • Independent – Mick Devine – 257
    • Independent – Richard Oaks – 254
    • Conservative – Joshua Jones – 125
    • Conservative – Peter Morris – 116
  • Gainsborough North – Three seats, turnout 23.45%
    • Labour – Robert Adderley – 176
    • Labour – Michael Eddowes – 161
    • Labour – Sheila Jennings – 198
    • UKIP – Gary Austen – 221
    • UKIP – Sophie Austen – 213
    • UKIP – John Saxon – 209
    • Conservative – Sheila Bibb – 297
    • Conservative – Peter McNeill – 193
    • Conservative – John Patrick – 229
    • Liberal Democrat – Matt Boles – 568
    • Liberal Democrat – Keith Panter – 517
    • Liberal Democrat – Jim Snee – 416
  • Gainsborough South-West – Two seats, turnout 23.41%
    • Labour – John Cormack – 163
    • Labour – Perry Smith – 138
    • UKIP – Neville Jones – 125
    • Liberal Democrat – Judy Rainsforth – 534
    • Liberal Democrat – Trevor Young – 529
    • Independent – Denise Schofield – 88
    • Independent – Steve Schofield – 57
    • Conservative – Henry Speer – 71
  • Hemswell Ward – One seat, turnout 30.52%
    • Liberal Democrat – Karen Bacon – 214
    • Conservative – Paul Howitt-Cowan – 418
  • Kelsey Wold Ward – One seat, turnout 40%
    • Liberal Democrat – Louise Reece – 305
    • Conservative – Charles Strange – 546
  • Lea – One seat, turnout 38.27%
    • Green – Sue Greenall – 215
    • Conservative – Jessie Milne – 452
  • Market Rasen – Three wards, turnout 33.08%
    • Labour – Geoffrey Barnes – 243
    • Labour – Colin Saywell – 262
    • Labour – Lee Simpson – 204
    • Liberal Democrat – Stephen Bunney – 1,030
    • Liberal Democrat – June Clark – 762
    • Liberal Democrat – Robert Levison – 727
    • Conservative – Cordelia McCartney – 893
    • Conservative – John McNeill – 896
    • Conservative – Thomas Smith – 853
  • Nettleham – Two seats, turnout 38%
    • Conservative – John Barrett – 506
    • Conservative – Giles McNeill – 635
    • Liberal Democrat – Christopher Higham – 580
    • Liberal Democrat – Angela White – 632
  • Saxilby – Two seats, turnout 35%
    • Conservative – Jackie Brockway – 841
    • Conservative – Sarah Ellis – 513
    • Liberal Democrat – David Cotton – 555
    • Green – Simon Cowell – 299
  • Scampton (uncontested)
    • Conservative – Roger Patterson
  • Scotter and Blyton – Three seats, turnout 31%
    • Conservative – Ian Bradley – 668
    • Conservative – Sally Loates – 745
    • Conservative – Ken Woolley – 737
    • Liberal Democrat – Liz Clews – 946
    • Liberal Democrat – Lesley Rollings – 992
    • Liberal Democrat – Mandy Snee – 830
  • Stow (uncontested)
    • Conservative – Tracey Coulson
  • Sudbrooke (uncontested)
    • Conservative – Bob Waller
  • Torksey – One seat, turnout 34.65%
    • Conservative – Stuart Kinch – 472
    • Liberal Democrat – Noel Mullally – 334
  • Waddingham and Spital – One seat, turnout 37%
    • Conservative – Jeff Summers – 492
    • Liberal Democrat – Neil Taylor – 223
  • Wold View (uncontested)
    • Conservative – Tom Regis

BOSTON BOROUGH COUNCIL – Conservatives hold

  • Coastal – Two seats, turnout 33.9%
    • Independent – Peter Bedford – 441
    • Independent – Judy Welbourn – 317
    • Conservative – Sue Bell – 231
    • Conservative – Katie Chalmers – 234
    • Labour – Tracii Edwards – 150
    • UKIP – Felicity Ransome – 265
  • Fenside – Two seats, turnout 22.4%
    • Labour – Alan Bell – 242
    • Conservative – Anton Dani – 223
    • Independent – Tiggs Keywood-Wainwright – 215
    • Labour – Joseph Pearson – 206
    • Liberal Democrat – Jason Stevenson -86
    • Blue Revolution – Richard Thornalley – 107
  • Fishtoft – Three seats, turnout 26.3%
    • Labour – Jane Hancock – 306
    • Conservative – Jonathan Noble – 625
    • Conservative – Judith Skinner – 795
    • Conservative – Paul Skinner – 708
    • Independent – Ossy Snell – 622
  • Five Villages – Two seats, turnout 29.1%
    • Conservative – Michael Cooper – 456
    • Veterans and People’s Party – Joseph Reid – 210
    • Conservative – Aaron Spencer – 470
    • Labour – Ewa Thorley – 220
  • Kirton and Frampton – Three seats, turnout 25.2%
    • Conservative – Shaun Blackman – 571
    • Conservative – Nigel Welton – 511
    • Labour – Mick Gall – 216
    • Labour – Patrick Glennon – 226
    • Independent – Peter Watson – 873
  • Old Leake and Wrangle – Two seats, turnout 33.3%
    • Conservative – Tom Ashton – 505
    • Conservative – Frank Pickett – 428
    • Labour – Christopher Dorrington -112
    • Barrie Pierpoint – Independent – 400
  • Skirbeck – Three seats, turnout 22.3%
    • Conservative – Alistair Arundell – 307
    • Conservative – Matt Barnes – 254
    • Conservative – Sarah Fitzgerald – 253
    • Labour – Jackie Barton -265
    • Labour – Paul Gleeson – 276
    • Labour – Paul Kenny – 271
    • Independent – Anne Dorrian – 412
    • Independent – Colin Woodcock – 512
    • Blue Revolution – Christopher Moore – 186
  • St Thomas Ward – One seat, turnout 31.3%
    • Independent – Darron Abbott – 117
    • Independent – Alison Austin – 404
    • Labour – Maglione Mauro – 40
  • Staniland – Two seats, turnout 26.2%
    • Labour – Ben Cook – 179
    • Labour – Pam Kenny – 221
    • Conservative – Deborah Evans – 282
    • Conservative – Martin Howard – 216
    • Independent – Brian Rush – 295
  • Station – One seat, turnout 22.8%
    • Blue Revolution – Mike Gilbert – 72
    • Labour – Paul Goodale – 110
    • UKIP – Sue Ransome – 67
    • Conservative – Gerry Roffey – 48
  • Swineshead and Holland Fen – Two seats, turnout 25.5%
    • Conservative – George Cornah – 577
    • Conservative – Chelcei Sharman – 581
    • Labour – Jan Finch – 197
  • Trinity – Two seats, turnout 27.8%
    • Labour – Andrew Finch – 265
    • Labour – William Lawrence – 253
    • Conservative – Martin Griggs – 418
    • Conservative – Yvonne Stevens – 431
    • Independent – Andrea Keal – 218
  • West – One seat, turnout 33.5%
    • Labour – Andy Cook – 68
    • Conservative – Paula Cooper – 198
    • Blue Revolution – Gavin Lee -51
    • Independent – Stephen Woodliffe – 252
  • Witham – Two seats, turnout 25.1%
    • UKIP – Viven Edge – 244
    • Labour – Wendy Gleeson – 197
    • Labour – Andy Izard -187
    • Conservative – Alastair Hamilton – 216
    • Conservative – Anna Szwedzinska – 288
    • Independent – Neill Hastie – 176
  • Wyberton – Two seats, turnout 28.9%
    • Independent – Tracey Abbott -340
    • Independent – Richard Austin – 582
    • Conservative – David Brown – 336
    • Labour – Malcolm Limbert – 115
    • UKIP – Don Ransome – 295

EAST LINDSEY DISTRICT COUNCIL – Conservative hold

  • Alford – Two seats, turnout 27.73%
    • Conservative – Sarah Devereux – 671
    • Conservative – Graham Marsh – 585
    • Labour – Jean Shutt – 306
  • Binbrook – One seat, turnout 33.25%
    • Conservative – Richard Fry – 496
    • Labour – David Southall – 144
  • Burgh le Marsh – One seat, turnout 32.16%
    • Skegness Urban District Society – Jimmy Brookes – 393
    • Conservative – Neil Cooper – 251
  • Chapel St Leonards – Two seats, turnout 26.56%
    • Labour – Fiona Brown – 412
    • Labour – Tony Cox -350
    • Conservative – Paul Hibbert-Greaves -537
    • Conservative – Mel Turton-Leivers – 506
  • Coningsby and Mareham (uncontested):
    • Conservative – Stan Avison
    • Conservative – Martin Foster
    • Conservative – Alex Hall
  • Croft – One seat, turnout 33.25%
    • Conservative – Sid Dennis – 406
    • Labour – April Jagger – 48
    • Skegness Urban District Society – Tom Noble – 48
    • Independent – Eric Peacock -130
  • Friskney – One seat, turnout 29.22%
    • Labour – Andy Allen – 56
    • Independent – Carleen Dickinson – 269
    • Conservative – Tom Tuplin – 178
  • Fulstow – One seat, turnout 38.93%
    • Labour – Jason Garrett – 74
    • Independent – Edward Mossop – 496
    • Conservative – Julie Wetton – 194
  • Grimoldby – One seat, turnout 32.50%
    • Independent – Terry Knowles – 432
    • Labour – Sue Partridge – 142
  • Hagworthingham – One seat, turnout 33.11%
    • Conservative – Will Grover – 457
    • Labour – Rae Rigby – 118
  • Halton Holegate – One seat, turnout 34.03%
    • Labour – Julia Southall – 59
    • Independent – Jim Swanson – 489
    • Conservative – Nigel Welton – 180
  • Holton le Clay and North Thoresby (uncontested)
    • Independent – Terry Aldridge
    • Labour – Phyll Smith
  • Horncastle – Three seats, turnout 28.65%
    • Conservative – Richard Avison – 687
    • Conservative – Sean Matthews – 352
    • Conservative – Craig Moore – 499
    • Independent – Sandra Campbell-Wardman – 772
    • Labour – Dominic Hinkins – 507
    • Liberal Democrat – Fiona Martin – 907
  • Ingoldmells – One seat, turnout 30.30%
    • Conservative – Colin Davie – 244
    • Labour – Philip Ernest – 84
    • Skegness Urban District Society – Steve Walmsley – 169
  • Legbourne – One seat, turnout 39.13%
    • Conservative – Adam Grist – 560
    • Labour – David Hoyles – 146
  • Louth North Holme – One seat, turnout 28.17%
    • Independent – Maurice Bellwood – 95
    • Labour – David Hall – 217
    • Conservative – Fran Treanor -196
  • Louth Priory and St James – Two seats, turnout 33.37%
    • Independent – Andrew Leonard – 614
    • Labour – Sarah Parkin – 715
    • Conservative – Pauline Watson -391
  • Louth St Margaret’s – One seat, turnout 29.34%
    • Conservative – Chris Green – 290
    • Independent – Alastair Meiklejon – 114
    • Labour – Dominic Sivell – 166
  • Louth St Mary’s – One seat, turnout
    • Labour – Ellie Green – 48
    • Independent – Jill Makinson-Sanders – 647
  • Louth St Michael’s – One seat, turnout 33.52%
    • Labour – Jim Drake – 187
    • Independent – George Horton – 401
  • Louth Trinity – One seat, turnout 25.92%
    • Conservative – David Ford – 74
    • Labour – Ros Jackson – 244
    • Independent – Julia Simmons – 122
  • Mablethorpe – Three seats, turnout 28.56%
    • Conservative – Terence Brown – 649
    • Conservative – Stephanie Carruthers – 627
    • Labour – Graham Cullen – 989
    • Labour – Tony Howard -848
    • Labour – Claire Newman – 720
    • Independent – Helena Poskitt – 430
  • Marsh Chapel and Somercotes – Two seats, turnout
    • Independent – Sandra Dykes – 419
    • Conservative – Daniel McNally – 693
    • Conservative – Paul Rickett – 473
    • Labour – Trisha Newman – 177
  • Roughton – One seat, turnout 31.90%
    • Conservative – William Gray – 462
    • Labour – Stuart Jameson – 117
  • Sibsey and Stickney – Two seats, turnout 29.76%
    • Conservative – Tom Ashton – 863
    • Conservative – Neil Jones – 758
    • Labour – Danielle Farrell – 242
  • Skegness Scarborough and Seacroft – Three seats, turnout 23.08%
    • Skegness Urban District Society – Billy Brookes – 631
    • Skegness Urban District Society – Paul Sutton – 539
    • Skegness Urban District Society – Bob Walker – 509
    • Conservatives – Dick Edginton – 629
    • Conservatives – Steve Kirk – 588
    • Conservative – Colin Wright – 437
    • Labour – Kevin Evans – 283
    • Labour – Maggie Gray – 346
  • Skegness St Clements – Two seats, turnout 24.13%
    • Labour – Mark Anderson – 205
    • Labour – Phil Gaskell – 164
    • Conservative – Susan Blackburn – 307
    • Conservative – Jim Carpenter – 296
    • Skegness Urban District Society – Richard Cunnington – 361
    • Skegness Urban District Society – Mark Dannatt – 390
  • Skegness Winthorpe, Two seats, turnout
    • Skegness Urban District Society – Danny Brookes – 514
    • Skegness Urban District Society – Trevor Burnham -396
    • Labour – Ian Dutton – 174
    • Labour – Judi Gaskell – 223
    • Conservatives – Ricky Gandecha – 205
    • Conservatives – Carl Macey – 324
  • Spilsby – One seat, turnout 23.11%
    • Independent – David Mangion – 274
    • Labour – Laura Stephenson – 69
    • Conservative – Rod Williams – 181
  • Sutton on Sea – Two seats, turnout 37.81%
    • Conservative – Adrian Benjamin – 886
    • Conservative – Helen Matthews – 890
    • Labour – Steve Holland – 392
  • Tetford and Donington – One seat, turnout 43.93%
    • Conservative – David Andrews – 479
    • Labour – Robert Pearce – 89
    • Lincolnshire Independents – Daniel Simpson – 295
  • Tetney – One seat, turnout 31.72%
    • Independent – Chris Frear – 118
    • Independent – Steve McMillan – 214
    • Conservative – Stuart Watson -209
    • Labour – Ellen Wright -53
  • Wainfleet – One seat, turnout 28.18%
    • Conservative – Wendy Bowkett – 395
    • Labour – Paula Clarke – 124
  • Willoughby with Sloothby – One seat, turnout 38.81%
    • Labour – Graham Burnby-Crouch – 64
    • Independent – Stephen Eyre – 485
    • Conservative – Colin Matthews – 223
  •  Withern and Theddlethorpe – One seat, turnout 33.66%
    • Conservative – Sandra Harrison – 409
    • Independent – Stephen Kirby – 187
    • Labour – Hilary Powell – 62
  • Woodhall Spa – Two seats, turnout 33.42%
    • Labour – John Alexander – 223
    • Conservative – Thomas Kemp – 797
    • Conservative – Craig Leyland – 956
  • Wragby – One seat, turnout 29.90%
    • Labour – Graham Archer – 131
    • Conservative – Julie Platt – 450

SOUTH KESTEVEN DISTRICT COUNCIL – Conservative hold

  • Aveland (uncontested):
    • Conservative – Peter Moseley
  • Belmont – Two seats, turnout 27.3%
    • Conservative – Roy Chivers – 475
    • Conservative – Linda Wootten – 457
    • Labour – Phill Gadd – 298
    • Labour – Janie Lee – 239
    • UKIP – Joshua Scarborough – 193
  • Belvoir – Two seats, turnout 35.1%
    • Labour – Andrew Blackwell – 348
    • Labour – Veronica Townsend – 337
    • Conservative – Pam Bosworth – 867
    • Conservative – Hannah Westropp – 825
  • Bourne Austerby – Three seats, turnout 23.7%
    • Independent – Paul Fellows – 678
    • Conservative – Jane Kingman – 500
    • Conservative – Harry Reid – 507
    • Conservative – Brian Sumner – 265
    • Labour – Bob Mumby – 231
    • Liberal Democrat – Ian Smith – 232
    • Green – Simon Whitmore – 390
  • Bourne East – Two seats, turnout 28.4%
    • Independent – Philip Knowles – 558
    • Labour – Thomas Marsden – 193
    • Conservative – Julia Reid – 369
    • Conservative – Judith Smith – 459
  • Bourne West – Two seats, 31.5% turnout
    • Conservative – Helen Crawford – 638
    • Conservative – Penny Johnson – 393
    • Labour – Steve Gabbutt – 251
    • Independent – Anna Sylvia – 740
  • Casewick – Two seats, 32.5% turnout
    • Conservative – Kelham Cooke – 1039
    • Conservative – Rosemary Trollope-Bellew – 969
    • Labour – Barry Hare – 301
  • Castle – One seat, turnout 39.9%
    • Independent – John Fowler – 327
    • Labour – Harry Podro – 72
    • Conservative – Nick Robins – 365
  • Deeping St James – Three seats, turnout 33.6%
    • Independent – Phil Dilks – 1291
    • Conservative – Andy Halfhide – 349
    • Conservative – Judy Stevens – 945
    • Conservative – Jill Thomas – 714
    • Labour – Hilary Hosking – 461
  • Dole Wood (uncontested)
    • Conservative – Barry Dobson
  • Glen Ward – One seat, turnout 38.2%
    • UKIP – Patrick Beese – 164
    • Conservative – Chris Benn – 493
  • Grantham Arnoldfield – Two seats, turnout 18.9%
    • Labour – Peter Davies – 232
    • Labour – Arron Hogg – 225
    • Conservative – Helen Goral – 655
    • Conservative – William Ward – 612
  • Grantham Barrowby Gate – Two seats, turnout 24.7%
    • Labour – Stephen Backhouse – 255
    • Labour – Jonathan Wacey – 283
    • Conservative – John Cottier – 571
    • Conservative – Mark Whittington – 607
  • Grantham Earlesfield – Two seats, turnout 24.7%
    • Labour – Louise Clack – 367
    • Labour – Lee Steptoe – 298
    • Conservative – Keith Knight – 188
    • Conservative – Katy Williams – 164
    • UKIP – Bruce Wells – 257
  • Grantham Harrowby – Two seats, turnout 25.5%
    • Labour – Christopher Dennett – 165
    • Independent – Ian Selby – 632
    • Labour – Jessie Shorrock – 177
    • Conservative – Peter Stephens – 187
    • Conservative – Hilary Westropp – 198
  • Grantham Springfield – Two seats, 21.3%
    • Labour – Bernice Cullimore – 314
    • Labour – Rob Shorrock – 314
    • Conservative – Nikki Manterfield – 384
    • Conservative – Adam Stokes – 382
  • Grantham St Vincent’s – Three seats, turnout 26.6%
    • Green – Helen Andrews – 405
    • Green – Ian Andrews – 316
    • Labour – Edward Clarke – 478
    • Labour – Charmaine Morgan – 610
    • Labour – John Morgan – 610
    • Conservative – Graham Jeal – 522
    • Conservative – Annie Mason – 483
    • Conservative – David Pugh – 481
  • Grantham St Wulfram’s – Two seats, turnout 31%
    • Green – Anne Gayfer – 266
    • Green – Ian Simmons – 280
    • Labour – Wayne Hasnip – 198
    • Labour – Carole Thomson – 204
    • Conservative – Jacky Smith – 628
    • Conservative – Ray Wootten – 720
  • Isaac Newton – Two seats, turnout 25.5%
    • Conservative – Bob Adams – 627
    • Conservative – David Bellamy – 576
    • Labour – Paula Tangney – 206
    • Labour – Vincent Tangney – 165
  • Lincrest – One seat, turnout 41.4%
    • Conservative – Sarah Trotter – 564
    • Labour – Steve Walton – 200
  • Loveden Heath – One seat, turnout 41.6%
    • Labour – Paul Jacklin – 53
    • Independent – Penny Milnes – 442
    • Independent – Peter Sandy – 193
    • Conservative – Mary Whittington – 169
  • Market and West Deeping – Three seats, turnout 33.9%
    • Independent – Ashley Baxter – 1126
    • Independent – Wayne Lester – 588
    • Independent – Virginia Moran – 766
    • Liberal Democrat – Adam Brookes – 493
    • Conservative – Bob Broughton – 774
    • Conservative – Nick Neilson – 448
    • Conservative – Josh Yarham – 375
  • Morton – One seat, turnout 30.2%
    • Labour – Edward Mumby – 147
    • Conservative – Sue Woolley – 416
  • Peascliffe and Ridgeway – Two seats, turnout 30.8%
    • Green – John Andrews – 357
    • Labour – Tatenda Chipunza – 122
    • Labour – Tracey Forman – 171
    • Conservative – Rosemary Kaberry-Brown – 657
    • Conservative – Ian Stokes – 626
  • Stamford All Saints – Two seats, turnout 25.5%
    • Conservative – Mike Exton – 533
    • Conservative – Breda-Rae Griffin – 562
    • Labour – Nicolette Morphy – 343
  • Stamford St George’s – Two seats, turnout 26.9%
    • Labour – Claire Campbell – 287
    • Conservative – Maxine Couch – 342
    • Conservative – Gloria Johnson – 398
    • UKIP – David Taylor – 190
    • Liberal Democrat – Amanda Wheeler – 398
  • Stamford St John’s – Two seats, turnout 26.2%
    • Independent – Steve Carroll – 507
    • Conservative – John Dawson – 531
    • Conservative – Susan Sandall – 531
    • Labour – Brenda Smith – 193
  • Stamford St Mary’s – Two seats, turnout 35%
    • Liberal Democrat – Harrish Bisnauthsing – 626
    • Labour – Deborah Frances – 283
    • Conservative – Matthew Lee – 617
    • Conservative – David Taylor – 610
  • Toller – One seat, turnout 37.2%
    • Independent – Jan Hansen – 388
    • Conservative – Mike King – 366
  • Viking – Two seats, turnout 38.7%
    • UKIP – Xandra Arundel – 124
    • Labour – Graham Louth – 128
    • Labour – Sven Tasker – 118
    • Conservative – Sarah Stokes – 368
    • Conservative – Claire Storer – 423
    • Independent – Jane Wood – 829
    • Independent – Paul Wood – 988

SOUTH HOLLAND DISTRICT COUNCIL – Conservatives hold

  • Crowland and Deeping St Nicholas – Three seats, turnout 30.64%
    • Independent – Bryan Alcock – 758
    • Independent – Paul Przyszlak – 499
    • Conservative – Jim Still – 616
    • Conservative – Angie Harrison – 598
    • Conservative – Nigel Pepper – 867
  • Donington, Quadring and Gosberton – Three seats, turnout 28.47%
    • Independent – William Bingham – 808
    • Independent – Jane King – 962
    • Independent – Simon Walsh – 735
    • Conservative – Trevor Hyde – 507
    • Conservative – Ann Savage – 486
  • Fleet – One seat, turnout 32.57%
    • Conservative – Peter Coupland – 379
    • UKIP – Edward McNally – 215
  • Gedney (uncontested)
    • Conservative – Jo Reynolds
  • Holbeach Hurn (uncontested)
    • Conservative – Nick Worth
  • Holbeach Town – Three seats, turnout 26.06%
    • Conservative – Francis Biggadike – 890
    • Conservative – Tracey Carter – 890
    • Conservative – Geoff Donley – 491
    • Independent – Paul Foyster – 593
    • Independent – Graham Rudkin – 686
  • Long Sutton – Three seats, turnout 32.81%
    • Conservative – Laura Eldridge – 885
    • Conservative – Richard King – 800
    • Conservative – Jack Tyrrell – 944
    • Independent – Andrew Tennant – 1039
    • Independent – David Wilkinson – 899
  • Moulton, Weston and Cowboy – Three seats, turnout 29.96%
    • Conservative – Anthony Casson – 1042
    • Conservative – Rodney Grocock – 709
    • Conservative – Andrew Woolf – 929
    • UKIP – Richard Fairman – 637
  • Pinchbeck and Surfleet – Three seats, turnout 28.94%
    • Conservative – James Avery – 860
    • Conservative – Sally Slade – 834
    • Conservative – Elizabeth Sneath – 918
    • Independent – Terry Moore – 823
  • Spalding Castle – One seat, turnout 32.71%
    • Green – Alistair Crisp – 233
    • Independent – James Le Sage – 97
    • Conservative – Gary Taylor – 289
  • Spalding Monks House – Two seats, turnout 28.55%
    • Labour – Janet Barnes – 68
    • Labour – Rodney Sadd – 116
    • Green – Lee Crisp – 56
    • Green – Helen Jenner – 80
    • Independent – Christopher Cronin – 438
    • Independent – Angela Newton – 889
    • Conservative – Zoe Lane  – 336
  • Spalding St John’s – Two seats, turnout 25.47%
    • Green – Morgan Crisp – 143
    • Green – Zamara Rustana – 94
    • Independent – Val Gemmell – 295
    • Independent – Manzur Hasan – 507
    • Conservative – Jack McLean – 435
    • Conservative – Jan Whitbourn – 368
  • Spalding St Mary’s – Two seats, turnout 23.24%
    • Green – Adam Baker – 262
    • Green – Jonans Sandijs – 144
    • Conservative – Harry Drury – 427
    • Conservative – Gary Porter -439
    • Independent – Robert West – 266
  • Spalding St Paul’s – Two seats, turnout 19.30%
    • Conservative – David Ashby – 312
    • Conservative – Glynis Scalese – 355
    • Independent – Rob Gibson – 398
  • Spalding Wygate – Two seats, turnout 23.94%
    • Green – Martin Blake – 219
    • Green – Heather Violett – 237
    • Independent – Sheila Bunce – 343
    • Conservatie – Roger Gambba-Jones – 469
    • Conservative – Christine Lawton – 483
    • Liberal Democrat – Neil Oakman – 163
  • Sutton Bridge – Two seats, turnout 30.10%
    • Conservative – Sally Beal – 176
    • Independent – Michael Booth – 686
    • Independent – Christopher Brewis – 686
    • Conservative – Victoria Hills – 280
  • The Saints (uncontested)
    • Conservative – Michael Seymour
  • Whaplode and Holbeach St John’s (uncontested)
    • Conservative – Allan Beal
    • Conservative – Paul Redgate

NORTH EAST LINCOLNSHIRE – Conservative gain

  • Croft Baker – One seat, turnout unknown
    • Conservative – Bob Callison – 1049
    • Liberal Democrat – Roy Horobin – 388
    • Labour – Judy Nichols – 808
  • East Marsh – One seat, turnout unknown
    • Labour – Mark Gee – 296
    • UKIP – Philip Moulson – 264
    • Conservative – David Townend – 80
    • Liberal Democrat – Terry Walker – 738
  • Freshney – One seat, turnout unknown
    • Conservative – Tom Furneaux – 713
    • UKIP – Martin Grant – 363
    • Independent – Mick Kiff – 362
    • Labour – Sheldon Mill – 580
  • Haverstoe – One seat, turnout unknown
    • Labour – Peter Bailey – 559
    • Conservative – Keith Brookes – 1962
  • Heneage – One seat, turnout unknown
    • Labour – Matthew Patrick – 800
    • Conservative – Mark Smith – 595
    • UKIP – John Stockton – 552
  • Humberston and New Waltham – One seat, turnout unknown
    • Labour – Sheldon Ellis – 480
    • Conservative – Stan Shreeve – 2,301
  • Immingham – One seat, turnout unknown
    • Labour – David Bolton – 818
    • Conservative – Karen Swinburn – 1269
  • Park – One seat, turnout unknown
    • Labour – Matthew Barrow – 491
    • UKIP – Anthony Alan – 482
    • Liberal Democrat – David De Freitas – 781
    • Conservative – Debby Woodward – 1,034
  • Scartho – One seat, turnout unknown
    • Labour – Liz Haddock – 609
    • Liberal Democrat – Louise Horobin – 193
    • Conservative – Ian Lindley – 1,725
    • UKIP – Stephen White – 442
  • South – Two seats, turnout unknown
    • Conservative – Paul David Batson – 381
    • UKIP – Liudmila Berezina – 363
    • UKIP – Jane Bramley – 528
    • Green – Loyd Emmerson – 232
    • Labour – Janet Goodwin – 532
    • Labour – Ian Rodwell – 442
    • Independent – Deborah Hill – 314
    • Independent – Roy Long – 160
  • Sidney Sussex – One seat, turnout unknown
    • Labour – Marie Green – 715
    • UKIP – John Hancock – 512
    • Conservative – Graham Reynolds – 544
  • Waltham – One seat, turnout unknown
    • Conservative – Philip Jackson – 1557
    • Labour – Vikki Verity – 260
  • West Marsh – One seat, turnout unknown
    • Independent – Michael Barker – 310
    • UKIP – Adrian Jackson – 212
    • Conservative – Hugh Riches – 118
    • Labour – Karl Wilson – 410
  • Wolds – One seat, turnout unknown
    • Conservative – Henry Hudson – 1,344
    • Labour – Karl Quibell – 404
  • Yarborough – One seat, turnout unknown
    • Conservative – Garry Abel – 867
    • Socialist Alternative – Kieran Barlow – 421
    • Labour – Peter Wheatley – 622

NORTH LINCOLNSHIRE COUNCIL – Conservative hold

  • Ashby – Three seats, turnout 21.9%
    • Labour – John Collinson – 1,262
    • Labour – Andrea Davison – 1,226
    • Labour – Mick Grant – 1,238
    • Conservatives – Angela Foster – 570
    • Conservative – Janet Longcake – 585
    • Conservatives – Sandra Sherwood – 493
  • Axholme Central – Two seats, turnout 35.7%
    • Independent – Gary Johnson – 756
    • Conservatives – Tim Mitchell – 1,588
    • Conservatives – David Robinson – 1,629
    • Labour – Brian Parkinson – 184
    • Labour – Hannah Webster – 322
    • Green – Christopher Spencer – 309
  • Axholme North – Two seats, turnout 37.5%
    • UKIP – Iain Booth – 491
    • Conservative – John Briggs – 1,347
    • Conservative – Julie Reed – 1,316
    • Labour – Justine Green – 392
    • Labour – Robbie Pender – 590
    • Green – Sue Wilsea – 245
  • Axholme South – Two seats, turnout 35.6%
    • Conservative – Ron Allcock – 1,447
    • Conservative – David Rose – 1,406
    • Labour – Paula Brocklesby – 326
    • Labour – Neil Carbutt – 256
    • Green – Michelle Stirling – 346
  • Barton – Three seats, turnout 32.6%
    • Conservative – Jonathan Evison – 1,264
    • Conservative – Keith Vickers – 1,286
    • Conservative – Paul Vickers – 1,494
    • Green – Neil Jacques – 767
    • Green – Alan Robinson – 464
    • Green – Carol Thornton – 662
    • Labour – Paul Shearer – 560
    • Labour – Peter Swann – 414
    • Labour – Paul Wilkinson – 390
    • Liberal Democrat – Scott Sinclair – 213
  • Bottesford – Three seats, turnout 35.8%
    • Conservative – Margaret Armiger – 1,691
    • Conservative – John Davison – 1,670
    • Conservative – Derek Longcake – 1,670
    • Labour – Janet Metcalfe – 1,282
    • Labour – Naj Modak – 1,175
    • Labour – Gly Williams – 1,285
  • Brigg and Wolds – Three seats, turnout 37.5%
    • Green – John Bateman – 550
    • Labour – Michael Campion – 603
    • Labour – Graham Ladlow – 480
    • Labour – Sadie Simons – 480
    • Liberal Democrat – Peter McKenzie-Brown – 340
    • Liberal Democrat – Christopher Stockdale – 340
    • Conservative – Carl Sherwood – 2,121
    • Conservative – Nigel Sherwood – 2,066
    • Conservative – Rob Waltham – 2,101
    • The For Britain Movement – Mike Speakman – 364
  • Broughton and Appleby – Two seats, turnout 36.3%
    • Conservative – Ivan Glover – 1,205
    • Conservative – Holly Mumby-Croft – 1,210
    • Green – Katie Graham – 280
    • Labour – Mo Whitaker-Clark – 388
    • Labour – Cath Whittingham – 464
  • Brumby – Three seats, turnout 22.9%
    • Labour – Susan Armitage – 992
    • Labour – Leonard Foster – 1,015
    • Labour – John Swift – 929
    • Conservative – Joanne Brown – 349
    • Conservative – Jake Newbury – 290
    • Conservative – Michael Swallow – 286
    • Green – Peter Dennington – 267
    • UKIP – Kenneth Smith – 454
  • Burringham and Gunness – One seat, turnout 37.9%
    • Labour – Dave Oldfield – 531
    • Conservatives – Josh Walshe – 605
  • Burton upon Stather and Winterton – Three seats, turnout 42.7%
    • Conservative – Elaine Marper – 2,331
    • Labour – Stuart Maw – 1,204
    • Labour – Paul McCartan – 1,228
    • Labour – Vicky Mumby – 1,185
    • Conservative – Ralph Ogg – 2,378
    • Conservative – Helen Rowson – 2,320
  • Crosby and Park – Three seats, turnout 21.7%
    • Conservative – Mary Allen – 521
    • Conservative – Arthur Bunyan – 473
    • Conservative – Jennie Eckhardt – 457
    • Labour – Mark Kirk – 1,303
    • Labour – Christine O’Sullivan – 1,250
    • Labour – Darryl Southern – 1,234
  • Ferry – Three seats, turnout 34.2%
    • Labour – Emma Abbott – 730
    • Labour – Jayne Gale – 647
    • Labour – Kenneth Hesketh – 567
    • Conservative – Peter Clark – 1,533
    • Conservative – Richard Hannigan – 1,415
    • Conservative – David Wells – 1,316
    • Independent – Mark Cleghorn – 627
    • Green – Rebecca Fawcett – 748
  • Frodingham – Two seats, turnout 25.3%
    • Conservative – Barbara Allcock – 218
    • Conservative – Addison Potter – 169
    • Labour – Sandra Bainbridge – 643
    • Labour – Anthony Ellerby – 715
    • Independent – Des Comerford – 616
  • Kingsway with Lincoln Gardens – Three seats, turnout 28.3%
    • Green – Jo Baker – 456
    • Labour – Tony Gosling – 1,259
    • Labour – Helen Rayner – 1,211
    • Labour – Stuart Wilson – 1,243
    • Conservative – Jim Knight – 619
    • Conservative – Eloise Nicholls – 584
    • Conservative – Alec Readhead – 637
  • Ridge – Three seats, turnout 34.2%
    • Labour – Geoffrey Cossey – 820
    • Labour – Maggie Davies – 906
    • Labour – Edward Hawksley-Crowden – 656
    • Conservative – John England – 1,943
    • Conservative – Trevor Foster – 1,963
    • Conservative – Neil Poole – 2,027
    • Green – Jacqui Stirling – 820
  • Town – Two seats, turnout 24.9%
    • Labour – Ali Mashook – 942
    • Labour – Lorraine Yeadon – 976
    • Conservative – Susan England – 333
    • Conservative – Anne Hannigan – 292

SUBSCRIBE TO LOCAL DEMOCRACY WEEKLY, our exclusive email newsletter with highlights from coverage every week, as well as insights and analysis from our local democracy reporters.