North East Lincolnshire

Full list of North East Lincolnshire 2018 local election candidates

This story is over

More than 60 candidates across 15 wards have been nominated to stand in the North East Lincolnshire 2018 local elections.

Voters will go to the polls on May 3 to elect their local ward councillors.

In North East Lincolnshire, the election is expected to be close with the Labour-minority group looking to retain control and the Conservatives looking to gain power.

There will be an election for one councillor in 15 wards.

However, in the ward of Immingham, there will be two councillors elected due to the death of Councillor Mike Burton.

Below is the full list of candidates.

Croft Baker

  • James Barker – Green Party
  • Clive Colam – UK Independence Party
  • Carole Doherty – Labour Party
  • Oliver Freeston – Conservative

East Marsh

  • Stephen Beasant – Liberal Democrat
  • Ronald Bull – Independent
  • James Chaudry – Conservative
  • Mark Gee – Labour Party
  • Catherine Harper – Green Party
  • Phillip Moulson – UK Independence Party
  • Phil Tuplin – Trade Unionist and Socialist Coalition

Freshney

  • Stefan Allan – Labour Party
  • Barry Fisher – UK Independence Party
  • Andrew Lingwood – Green Party
  • Val Pow – Trade Unionist and Socialist Coalition
  • Callum Procter – Conservative

Haverstoe

  • Margaret Cracknell – Conservative
  • Jack Rodwell – Labour
  • Steve Roper – Green Party

Heneage

  • Chris Nichols – Labour Party
  • Val O’Flynn – Trade Unionist and Socialist Coalition
  • Mark Smith – Conservative
  • John Stockton – UK Independence Party

Humberston and New Waltham

  • Stephen Harness – Conservative
  • Sean Willis – Labour Party

Immingham

  • David Bolton – Labour Party
  • Charlotte Emmerson – Green Party
  • Marian Jervis – Labour Party
  • Karen Swinburn – Conservative
  • Stewart Swinburn – Conservative
  • Willie Weir – Independent

Park

  • Julian Best – Trade Unionist and Socialist Coalition
  • Tony Blake – UK Independence Party
  • Christina McGilligan-Fell – Liberal Democrat
  • Sheldon Mill – Labour Party
  • Paul Silvester – Conservative
  • Jacqueline Vessey – Green Party

Scartho

  • Peter Bailey – Labour Party
  • Beckey Brumpton – UK Independence Party
  • David De Freitas – Liberal Democrat
  • Lia Nici – Conservative

South

  • Paul Batson – Conservative
  • Jane Bramley – UK Independence Party
  • Loyd Emmerson – Green Party
  • Deborah Hill – Independent
  • Tim Mickleburgh – Labour Party

Sidney Sussex

  • Tanya Brasted – UK Independence Party
  • Andy Dickson – Green Party
  • Steve Holland – Conservative
  • Debbie Rodwell – Labour Party

Waltham

  • Nick Pettigrew – Conservative
  • Karl Quibell – Labour Party

West Marsh

  • Anna-Karina Gregersen – UK Independence Party
  • Dave Mitchell – Trade Unionist and Socialist Coalition
  • Gemma Sheridan – Labour Party
  • David Townend – Conservative
  • Keith Watkin – Independent

Wolds

  • David Hasthorpe – Conservative
  • Ian Rodwell – Labour Party

Yarborough

  • Keiran Barlow – Trade Unionist and Socialist Coalition
  • Liudmila Berezina – UK Independence Party
  • Matthew Brown – Labour Party
  • James Cairns – Conservative